psycholog, psychoterapeuta psychoterapia Pracownia Psychoterapii i Psychoedukacji TU i TERAZ: psycholog i psychoterapia w mieście Poznań

Gabinet psychoterapii w Poznaniu, psycholog, specjalista psychologii klinicznej, psychoterapeuta zaprasza. Iwona Jóźwiak, ul Wojskowa 18/2, Poznań tel. 604 966 108. Psychoterapia psychoanalityczna.

Pomoc dla nastolatków


Okres bycia nastolatkiem (adolescencja) to bardzo szczególny okres, gdyż młodzi ludzie staja przed zadaniem osiągnięcia swej indywidualnej tożsamości i przygotowania się do wejścia w dorosłe życie. Jednocześnie jest to okres bardzo intensywnych zmian, zarówno w obrębie psychiki, jak i ciała. W okresie tym intensyfikuje się także życie popędowe.

Kiedy nastolatek przechodzi załamanie, może cierpieć na depresję (czasem objawia się ona przez niemożność koncentracji na nauce), stany maniakalne (często obserwowane, jako wystąpienie takich zachowań, jak kradzieże, wdawanie się w bójki, stosowanie substancji psychoaktywnych, odmowa chodzenia do szkoły, rozwiązłość seksualna). Możliwe są też załamania o charakterze psychotycznym.


W tym wieku młode osoby są często dotykane przez zaburzenia jedzenia, bądź samookaleczenia. Wszelkie tego rodzaju problemy wymagają specjalistycznej pomocy, często potrzebna jest współpraca wielu specjalistów (psychoterapeuta, nauczyciele, psychiatra, endokrynolog).

Symptomy mogą mieć różne nasilenie i ważna jest dokładna diagnoza, rozróżniająca naturalne mechanizmy rozwojowe (czyli tzw. trudny wiek) od procesów psychopatologicznych).
Podjęcie psychoterapii w tym momencie jest szczególnie istotne ze względu na dużą impulsywność charakterystyczną dla tego okresu rozwoju.Terapia pełni też funkcję ochronną i umożliwia młodej osobie przejścia od charakterystycznego "rozgrywania w działaniu" (osoba działa zamiast myśleć) do podejmowania decyzji na podstawie refleksji.