Psychoterapeuta Gestalt w Poznaniu

Mogłabym szeroko i długo rozpisywać się nad metodą psychoterapeutyczną Gestalt, jako że poza tym, że stosuję ją w pracy z klientami, jest ona dla mnie jednocześnie filozofią uzmysłowioną, którą głęboko czuję i praktykuję na co dzień. Aby jednak nie zanudzić Ciebie drogi czytelniku posłużę się cytatem z książki  „Umiejętności psychoterapeuty Gestalt”, w którym to fragmencie autorzy i doświadczeni terapeuci Phil Joyce i Charlotte Sills opisują psychoterapię Gestalt jako:

„Gestalt to terapia humanistyczna/egzystencjalna, gdzie uważa się, że ludzie rodzą się z zasobami i umiejętnościami potrzebnymi  do doświadczania dobrego kontaktu z innymi ludźmi oraz satysfakcjonującego i twórczego życia. Jednakże często w dzieciństwie, a czasami później, coś przerywa ten proces i dany człowiek utyka w sztywnych wzorcach i przekonaniach o sobie samym i świecie. Gestalt chce zbadać i odkryć, w jaki sposób te wzorce są wciąż aktywne i wpływają na obecne życie człowieka.”

Wsparcie

Sztywne wzorce zachowań opierają się na mechanizmach, które wypracowaliśmy po to, aby radzić sobie z trudnymi lub traumatycznymi sytuacjami i relacjami, których doświadczaliśmy w przeszłości. Postrzegam te mechanizmy, jako stale funkcjonujące na kontinuum ich adekwatności do zmieniających się sytuacji życiowych. Innymi słowy, jeśli używamy mechanizmów obronnych w odniesieniu do zdarzeń czy relacji, które nie stanowią dla nas zagrożenia, a więc w sposób nieadekwatny do otoczenia, tracą one swoją pierwotną funkcję ochronną i stają się z czasem źródłem cierpienia. Tym bardziej bolesnego, jeśli tkwimy w nich nieświadomie, sztywno. Konsekwencją funkcjonowania w sztywnych wzorcach może być utrata kontaktu z ciałem, ze swoimi potrzebami, pragnieniami, utrata energii do działania, sprawczości, radości, brak nadziei, nałogi, napięcia, wybuchy emocji oraz trudności w budowaniu relacji z innymi.

Psychoterapeutka Gestalt

Jako terapeutka Gestalt będę wspierać Ciebie w poszerzaniu świadomości na temat Twoich sztywnych schematów funkcjonowania, wspierać Ciebie w odnajdywaniu nowych, elastycznych sposobów rozwiązywania problemów i trudności. Będę przy Tobie w uzmysławianiu, w integrowaniu, braniu odpowiedzialności i odzyskiwaniu pełni życia w tu i teraz.